«За волю! За правду! За життя!»
Минає десять років відтоді, як Росія почала підлу, підступну, нечувано жорстоку війну на знищення України, українців. Та ми пам’ятаємо, як усе починалося. Пам’ятаємо перших сміливців, добровольців, які стали на захист країни.
На перегляд фільму «Трохи нижче неба» бібліотека запросила курсантів військового ліцею, щоб спільно віддати шану українським «кіборгам» – військовослужбовцям, добровольцям, медикам, волонтерам, які захищали Україну в смертельній битві за Донецький аеропорт у 2014-2015 роках.
242 дні – з 26 травня 2014 року до 21 січня 2015-го тривала оборона Донецького летовища. Вісім місяців гарнізон неможливо було взяти штурмом. Його героїчно обстоювали люди, які виявилися сильнішими за бетон. День за днем, доба за добою українські вояки витримували шалений безперервний артилерійський обстріл, трощили танки та косили ворога. «Я не знаю, хто захищає Донецький аеропорт, але це не люди – це «кіборги», – таку оцінку дали нашим воїнам саме вороги. Росіяни не могли повірити, що у пекельному вогні може вижити людина з плоті і крові. Відтоді назва «українські кіборги» і сам ДАП стали символами стійкості, безстрашності, непереможності. За оцінками військових, утримання аеропорту сковувало сили супротивника, не давало ворогу діяти, просуватися вглиб українських територій.
Оборона Донецького аеропорту – це сотні історій хоробрості та звитяги. Про це написані книги, знято фільми, серед них – документальна кінострічка «Трохи нижче неба». У ній реальні учасники боїв за Донецький аеропорт розповідають про його оборону, про бойове братерство, про загиблих побратимів. Понад 30 годин інтерв’ю з ними записав автор фільму та продюсер, військовослужбовець Михайло Ухман. У фільмі він використав лише аматорські відео, зняті військовими в ті дні. Серед кіборгів були й наші ковельчани. Валерій Гонта прийняв свій останній бій з ворогом 21 травня 2022 року біля селища Нагірне Донецької області. Сергій Марчук зараз відновлюється після важкого поранення. А кіборг Віталій П’ясецький, один з учасників фільму «Трохи нижче неба», – і зараз на передовій.
До проведення нашого заходу долучилися волонтери Владислав Чепенюк, Олександр Цюра, які надали нам фільм для перегляду і доповнили розповідь про кіборгів. Військовослужбовець Юрій Горохов, який знає особисто режисера фільму Руслана Горового, переслав йому фото з нашого заходу та наше відеозвернення з подякою за його працю для України. До речі, в нашій бібліотеці є книги Руслана Горового «Ген воїна», «1000 і 1 ніч війни», «Казки на ніч», «40… або чому чуваки не святкують». Руслан Горовий – письменник, заслужений журналіст України, режисер-документаліст, поет і музикант, засновник всеукраїнських проектів «Служба розшуку дітей», «Так працює пам’ять».
Сьогодні Росія застосовує проти нас не лише зброю, вона веде інформаційну війну проти України, в якій намагається зломити наш дух. Фільм «Трохи нижче неба» – про незламних українців, сильних духом, зі сталевою волею. Він назавжди закарбував у нашій історії імена наших героїв.