Вечір пам’яті Євгена Сверстюка
У небесному літописі України навічно записано ім’я Євгена Сверстюка – мислителя, філософа, письменника, правозахисника, одного з когорти мужніх, які стали на двобій з московською імперією за рідну землю, мову, за людську гідність. Історія України ХХ століття — це також і історія боротьби, самопожертви і творчості Євгена Сверстюка. Від виступу проти дискримінації української культури 50-х – 60-х років – і до Ініціативи 1-го грудня, спрямованої на відстоювання свободи і людського духу, Євген Олександрович для мільйонів українців був і залишається взірцем Людини і Громадянина.
Лише через роки й десятиліття, вже у незалежній Україні, прийшли до українського читача його книги, в яких Євген Сверстюк повертає слову його божественну суть і покликанням яких є поновлення віри в наших душах – після десятиліть комунізму і атеїзму. Серед них – «Блудні сини України» – книга про глибоку духовну кризу пострадянського суспільства. Відродження починається з почуття гідності, наголошує письменник і навертає нас, «дітей розореного дому», до істин, дорогу до яких загублено за роки колоніального мислення, до правічних джерел, християнської традиції.
Думки Євгена Сверстюка актуальні й сьогодні: «Тоталітаризм сидить в нас і може бути в цьому сенсі для нас загрозою. Чому він нам загрожує? До демократії треба підійматися кожному з великою відповідальністю. Це гідність кожного і це активність кожного. А до тоталітаризму легко опускатися, бо це вічна претензія, що хтось винен, а потім це покірне виконання того, що «я не міг інакше» чи «я так, як усі». Оце і є тоталітаризм. Він не дідько з рогами, він існує як форма суспільної пасивности. З людей роблять юрбу. Тоталітаризм – це одна з форм знелюднення людини і деформації особи. А суть нашого життя в тому, щоб формувати особу, яка не приймає певної системи, яка чинить опір за законами гідности і правди. І ця особа впливає відповідно на вашу дитину, на ваших друзів.
Не треба думати, що нічого я не значу. Значите! Для тих людей, які дивляться на вас, ви дуже багато значите! Люди дивляться, як можна і як треба – все життя дивляться, всі віки дивляться! Все будується на прикладі, на наслідуванні. Один в полі воїн — це перше гасло кожної людини, кожен має бути воїном і воювати там, де може бути успішним і не перекладати свою роботу на інших».
Вечором пам’яті Євгена Сверстюка читацька спільнота, учнівська молодь вшанувала 95-ту річницю від дня народження великого українця, який залишив нам яскравий життєвий приклад і мудрі духовні дороговкази. На захід прибув із Луцька письменник і книговидавець Андрій Криштальський, якого пов’язували з Євгеном Сверстюком багатолітні творчі і дружні взаємини, автор книги спогадів про нього, видавець його творів.