15 січня – день народження Вікіпедії – вільної енциклопедії

15.01.2022 о 11:05 | Категорія: Новини

15 січня у всьому світі святкується Wikipedia Dayдень народження онлайн-енциклопедії Вікіпедія. Її автори і редактори – це тисячі людей по всьому світу, які беруть участь у написанні, доповненні та перекладі статей на понад 300 мов світу. У цьому році Вікіпедії виповнюється 21 рік. Ще зовсім юна!)

910803

 У 2001 році Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер запустили онлайн-енциклопедію. Назву “Wikipedia” придумав Ларрі Сенгер. Він поєднав слова wiki (від гавайського “швидкий”) і pedia (від “енциклопедія“).

За обсягом інформації і тематичним охопленням Вікіпедія вважається найповнішою енциклопедією з коли-небудь створюваних в історії людства. При виявленні помилок або фейкової інформації можна виправити помилки або додати нову інформацію. Знання кожної людини стають надбанням всіх.

Основний принцип статей Вікіпедії – нейтральна точка зору: тільки факти.

ПЕРША СТАТТЯ У ВІКІПЕДІЇ

15 січня 2001 року, Вікіпедія офіційно була запущена на новому домені, а на наступний день близько восьмої години вечора у ній з’явилася перша стаття – Wikipedia: UuU. Ця стаття була, по суті, пробою пера і містила у собі лише три слова на букву U: Uruguay, United States і United Kingdom.

Перша стаття у Вікіпедії - фото 300947

Уже через місяць кількість статей перевищила 1000, а впродовж першого року існування Вікіпедії було створено понад 20 000 енциклопедичних статей. Кількість нових статей в день – близько 800.

УКРАЇНСЬКА ВІКІПЕДІЯ: ПЕРША СТАТТЯ ТА ЦІКАВА СТАТИСТИКА

На цей час кількість статей української Вікіпедії становить 879 545 — за цим показником вона перебуває на 16-му місці серед усіх мовних розділів, на 11-му місці серед європейських вікіпедій та на 3-му місці серед вікіпедій слов’янськими мовами.

 Загальна кількість сторінок в українській Вікіпедії – 2 651 936 (станом на 2019р).

Перша стаття українською мовою була опублікована 30 січня 2004 року з Японії. У цьому матеріалі розповідається усе про атом.

Перша стаття українською мовою - фото 301165

Перша стаття українською мовою

ЯК ЗМІНЮВАВСЯ ЛОГОТИП ВІКІПЕДІЇ

 Спочатку, у 2001 році тимчасовим логотипом Вікіпедії був обраний американський прапор. Однак такий вибір піддався численній критиці, тому що Вікіпедія анонсувалася, як багатомовна онлайн-енциклопедія.

У цьому ж році був оголошений конкурс на створення нового фірмового логотипа для Вікіпедії. В результаті був обраний логотип у вигляді сфери, на якому розташовувався напис англійською мовою з книги з математики Льюїса Керрола.

Згодом був оголошений ще один конкурс, за результатами якого перемогла версія логотипу у вигляді глобуса, зробленого з пазлів, у верхній частині якого відсутні деякі елементи. В результаті деяких доопрацювань, логотип Вікіпедії став таким, яким ми всі звикли його бачити: глобус з пазлів, на кожному елементі якого написані символи різними мовами.

Еволюція логотипу Вікіпедії - фото 301166

 Маловідомі факти про Вікіпедію

  • Вікіпедія – невелика компанія. У Фонді Вікімедіа, який просуває і керує сайтом, працює всього 280 осіб.
  • До початку роботи над енциклопедією засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз пробував свої сили зовсім в іншому проекті. У 1996 році Вейлз разом з Тімом Шеллом заснували компанію Bomis, яка займалася просуванням пошукової системи для чоловіків Bomis.com. Платний розділ цього ресурсу містив порнографічний контент.
  • Прообразом Вікіпедії була Нупедія – енциклопедичний проект, заснований Джиммі Вейлзом і Ларрі Сенгером в березні 2000 року. На відміну від Вікіпедії, тут статті писалися і редагувалися професійними вченими. За три роки існування в цій енциклопедії з’явилося 25 закінчених статей і ще 74 статті, що перебували у процесі поліпшення та рецензування.

Цікаві факти про Вікіпедію - фото 301168

 
  • Вікіпедія є 7-им за відвідуваністю сайтом у світі. Цей ресурс сьогодні – найбільший і найбільш популярний довідник на Землі. Деякі вчені називають Вікіпедію найбільш значущим об’єктом, створеним за всю історію людства.

Корисні можливості Вікіпедії

Покращена система пошуку. Найпопулярніша енциклопедія в світі повинна мати якісний пошук.  Тепер все інакше: новий алгоритм не тільки сповна реалізує функцію якісного і точного пошуку, але і забезпечує вибірку, ранжування, аналіз актуальності, а так само деякі інші функції пошуку. У результаті маємо зручний пошуковий інструмент, не менше практичний і професійний ніж сам Google.

Допоміжні вікна-картки. Ця корисна функція дуже економить час користувача. При наведенні на будь-яке активне посилання в енциклопедії спливаюча картка виводить коротку інформацію, яку можна отримати, перейшовши за посиланням. Таким чином, читаючи статтю, можна у двох словах прояснити для себе значення незрозумілого терміна без переходу на інші сторінки.

Спливаючі вікна еконоплять час користувачів - фото 301167

Спливаючі вікна економлять час користувачів

Створення особистої панелі інструментів. Можливості бета-версії Wiki дозволяють створити невелику інструментальну панель з найбільш актуальними для користувача опціями. Панель містить списки команд, допоміжні функції і опції для налаштувань. З її допомогою, можна набагато швидше працювати з функціоналом вільної енциклопедії коригуючи її під свої вимоги.

Крім наукових статей у Вікіпедії, сьогодні можна знайти й ті, що просто розповідають цікаві факти, які розширюють кругозір, а іноді й піднімають настрій. Можна Вікіпедію вважати навіть кулінарною книгою. У ній, наприклад, є стаття, в якій перелічені рецепти бутербродів з усього світу.

У День народження Вікіпедії бажаємо Вам частіше звертатися до неї за знаннями, які безперечно стануть у нагоді в житті, а самій енциклопедії ще більше корисних статей, які, безумовно, багатьом прибавляють розуму!

Коментарі закриті.