23 квітня – Всесвітній день книги і авторського права

21.04.2021 о 17:00 | Категорія: Новини


23 квітня – доленосна для світової літератури дата. У цей день народились такі видатні письмен1524029789ники, як Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник, а також померли такі літературні велетні, як Мігель де Сервантес Сааведра, Вільям Шекспір, Інка Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський. Тому природно, що саме цей день, за пропозицією Міжнародної Асоціації Книговидавництв, був обраний Генеральною конференцією ЮНЕСКО Всесвітнім днем книги.

 Своїм святом цей день вважають автори, видавці, вчителі, бібліотекарі та всі, хто причетний до книжкової справи.

Традиція святкування народилася в іспанській Каталонії, де вже понад 80 років люди в день святого Георгія дарують червоні троянди і книжки тим, кого люблять: троянди символізують кров, пролиту Георгієм – покровителем Каталонії – у битві з драконом, а книги нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року – день смерті Мігеля де Сервантеса Сааведри, автора літературної перлини «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі».

З 2001 року з ініціативи мадридських книговидавців ЮНЕСКО проводить щорічний відбір Світової столиці книги.

TbilisiЧарівне місто Тбілісі – всесвітня столиця книги 2021 року.

Щодо авторського права – це один із засобів охорони інтелектуальної власності людини, набір прав, наданих авторам оригінальних творів. Інтелектуальна власність охоплює всі творіння людського розуму. Авторське право захищає не ідеї або факти, а спосіб їх вираження: письмові, музичні, живописні, драматичні, хореографічні твори, фільми та мультимедійні продукти, комп’ютерні програми. Знаком того, що той чи інший оригінальний твір охороняється авторським правом, служить символ ©. За ним, зазвичай, вказується ім’я власника авторського права та рік створення твору. 

Першим нормативним актом авторського права вважається «Статут королеви Анни», 23 квітня – Всесвітній день книги і авторського права прийнятий в Англії у 1709 році. А в 1967 р. в Стокгольмі була підписана Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності – спеціалізованої агенції Організації Об’єднаних Націй.  Її мета – розвиток збалансованої та загальнодоступної міжнародної системи охорони інтелектуальної власності. З прийняттям Верховною Радою України Закону № 3792-XII «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року у нашій країні було створено авторське правове поле, яке весь час удосконалюється і стає ближчим до міжнародних норм.

Цікаві факти про книги

1. Люди почали читати мовчки тільки в 4 столітті нашої ери. До цього людство завжди читало вголос.

unnamed2. Перша в світі газета з’явилася в Римі понад дві тисячі років тому. Вона називалася “Події дня”, але в ній не було новин, тільки царські укази і оголошення. Газета листувалася від руки, і гінці розвозили її знатним людям.

3. Найстаріша друкована кольорова книжка – китайське керівництво по каліграфії і малювання, було створено в 1633 році

4. До 18 століття в деяких бібліотеках книги були прикріплені до полиць ланцюгами, досить довгими, щоб відвідувачі могли комфортно читати, але не могли винести книгу з бібліотеки.

5. Римський імператор Марк Аврелій платив поетові Оппіану по золотій монеті за кожен написаний рядок. Оппіан написав дві поеми, про риболовлю та полювання, заробивши 20 000 монет.

6. Якщо кожен день читати по 10 сторінок, то за рік їх набереться 3650, а це як мінімум 12 книг.

7. 33% американців не прочитали жодної книги після того, як закінчили школу. Хоча в США бібліотек в 7 разів більше, ніж McDonald’s.

8. Президент США Теодор Рузвельт читав по одній книзі в день.

9. Вираз “книжковий хробак” походить від крихітних комах, які харчуються корінцями книг.

10. Засновник компанії Nike Філ Найт дозволяє заходити до власної бібліотеки тільки тим, хто зняв взуття.156704900_894425968015772_7545132224565469662_o

11. В англійській мові є окремий термін для позначення запаху книг – бібліосмія. А страх того, що у вас не залишиться, що почитати називається абібліофобія.

12. Найвідоміший книжковий злодій, американець Стівен Блумберг, викрав 23 000 книг з 268 бібліотек, загальну вартість яких оцінили в 5 мільйонів доларів. А книга, яку в світі викрадали рекордну кількість разів – це книга рекордів Гіннеса.

13. До 1985 року американські видавництва часто використовували свинець у фарбі для друку. Тому тепер в США заборонено продавати або передавати дитячі книги, старше 33 років, без тесту на вміст свинцю.

14. Нейропсихологи кажуть що читання знижує рівень стресу на 68%.

15. “Німецький словник” вважається найбільшим в світі. Складати його почали брати Грімм в 1854 році, далі роботу продовжили інші, менш відомі автори, і праця була закінчена тільки в 1971 році. Словник налічує 34519 сторінок і виданий в 33 томах.

16. В різний час під заборону потрапляли такі книги як “Убити пересмішника”, Харпер Лі, “Лоліта”, Набокова, “Над прірвою в житі”, Селінджера, “1984” і “Скотний двір” Оруелла і навіть “Пригоди Гекельберрі Фінна” і ” Гаррі Поттер”.

17. Лише 2% книг в світі продаються накладом понад 500 000 примірників. Середній тираж книг в Україні – 3 000 примірників.

18. У своїх книгах Вільям Шекспір в 10 разів частіше писав слово “любов”, ніж “ненависть”.

19. Під час читання майже 50% часу наші очі дивляться на різні літери. При цьому лінії погляду можуть, як розходитися в різні боки, так і перехрещуватися.

 

Коментарі закриті.