27 листопада – 160-річчя Ольги Кобилянської
Ольга Юліанівна Кобилянська (1863-1942) — українська письменниця, учасниця феміністичного руху на Буковині. З дитинства знала досконало польську та німецьку мови, якими розмовляли в її родині. Та як і мати, Ольга згодом вивчила українську.
Ольга стала однією із найосвіченіших жінок свого часу завдяки самоосвіті. Вона закінчила лише 4 класи школи, на той час вважалося, що дівчатам знати більше не потрібно. Та Кобилянську це не влаштувало, вона активно навчалася сама.
Письменниця добре малювала, грала на різних музичних інструментах (а навчилася грати на слух). Перші вірші та оповідання О. Кобилянська писала німецькою мовою з 13-14 років.
Ольга Кобилянська підписувалася “Кобиляньска”, бо саме таке написання започаткував її батько. Була особисто знайома з Лесею Українкою. Їх дружба тривала 14 років, хоча бачилися вони лише тричі за життя. Подруги часто листувалися.
Ольга Кобилянська мала прийомну дитину (позашлюбну доньку одного із братів). Рідна матір покинула дівчинку та відправилась до Відня. Все життя Олена прожила разом з Ольгою, саме її називала матусею. Письменниця мала добру пам’ять і могла декламувати твори із «Кобзаря» кілька годин.
Особисте життя письменниці було нещасливим. Ольга Кобилянська дуже кохала Йосипа Маковея, але той не відповів їй тим же почуттям. Коблилянська сама заробляла собі на життя, на власні кошти купила будинок (чим неймовірно пишалася). У 70 років вона стала фанаткою німого кіно. Тоді, у 30-х роках вона мешкала в Чернівцях і не пропустила жодної кіноновинки. Ходила зі своїми подругами і сама за них платила.
Тематична розкладка книг у відділі абонементу
Основні книги для життя від Ольги Кобилянської: Євангеліє, «Фауст» Гете та твори Т.Шевченка.
Улюблена порада письменниці – завершувати кожен день книгою.
Найвідоміші твори Ольги Кобилянської, які вважаються класикою української літератури – «У неділю рано зілля копала», «Земля», «Царівна», «Ніоба», «Юда», «Людина».