Останній український політв’язень СРСР
Відкриваємо для себе Людину Честі. Ми маємо більше знати про долі українців, про їх незламний дух. Їх страждання були не марні. Вони підтримують нас.
11 листопада 1990 р. звільнений останній український політв’язень СРСР Богдан Климчак — український письменник, довголітній політв’язень комуністичних концтаборів. Один з останніх політв’язнів СРСР. Не реабілітований. Письменник, автор книжок «Оаза-гора», «Оновлений Декалог поневоленого Українця».
Відсидів 17 років і 40 днів таборів, з них 590 днів у штрафному ізоляторі. Коли вийшов, демонстративно відмовився від радянського паспорту і реабілітації. Чому? Пан Богдан пояснив: «Всі, хто судив, проводив слідство мають великі пенсії в Україні, але справа навіть не у них, а у безкарності, що нікого не засудили за репресії проти українського народу. Я відмовився від реабілітації, тому що КДБ, яке мене судило, не може мати права реабілітації. Це я мав би мати право їх судити чи реабілітувати».
Зі спогадів Богдана Климчака: «Найважчий режим у таборах був за Михаїла Горбачова. Не можна було слова написати, щось зберігати, все вигрібали і конфісковували. До 1953 року було гірше у таборах щодо їжі і катувань, потім після смерті Сталіна стало трішки легше сидіти, за Горбачова вже не били. Я дуже гостро виступав проти системи. Мене у 1989 році викликали у спецчастину і повідомили, що я маю право на помилування, а я заявив, що не є злочинцем, а політв’язнем і ніякого помилування не може бути. У той час французькій знімальній групі дозволили зняти документальний фільм про останній табір. Нам перед приїздом журналістів видали нові покривала, була показуха. Але я дав інтерв’ю. Нас тоді було чотири останніх політв’язнів ГУЛАГу: двоє росіян, один єврей і я – українець».
Джерело: ГАННА ЧЕРКАСЬКА , краєзнавець, вчитель, журналіст