Музика – це література серця
Музиці можна дати різні визначення залежно від того, що брати за основу.
Ось що таке музика, визначення в науковому стилі: вид мистецтва, в якому художні образи передаються за допомогою особливої організації звуків і тиші. Це визначення може варіюватися, але в основі музики завжди буде звук.
Музику також називають мовою звуків.
Можна подивитися на визначення музики з емоційної сторони: музика – це засіб або спосіб передачі емоцій і почуттів.
Музика – це чудовий дар, даний людству. Запитайте у різних людей про те, що значить музика для них, і отримаєте різні відповіді. Музика може бути засобом отримання насолоди, способом самовираження, хобі, справою всього життя і т.д.
“Музика – справжня загальна людська мова”
Карл Вебер
I. МУЗИЧНА КУЛЬТУРА УКРАЇНИ
Академія музичної еліти України: історія та сучасність: до 90-річчя Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського. – Київ: Муз. Україна, 2004. – 560 с.: іл.
Ювілейне видання присвячено провідному в Україні вищому спеціальному музичному навчальному закладу. На матеріалах архівів, спогадів сучасників і спеціально спрямованих досліджень розкривається діяльність багатьох поколінь видатних музикантів-педагогів, які сформували композиторські, виконавські та наукові школи національного і світового значення.
Довганич М. Хорові твори на слова Лесі Українки / М. Довганич. – Рівне, 2014. – 116 с.
Хоровий збірник М. Довганича може стати добрим матеріалом для професійних, учбових та аматорських колективів в якості концертного репертуару.
Костенко-Київський В. Квітує серце: вокальні твори / В. Костенко-Київський. – Київ: Муз. Україна, 2003. – 216 с.
Кушніренко А. Веселкові передзвони: вокально-хорові твори / А. Кушніренко. – Київ: Муз. Україна, 2003. – 216 с.
В збірнику надруковані різноманітні за жанрами вокально-хорові твори А. М. Кушніренка для мішаного, чоловічого та жіночого хорів, а також для окремих виконавців.
Лисенко І. Співаки України: енциклопедичне видання. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Київ: Знання, 2011. – 632 с.
Немирович І. Олександр Білаш / І. Немирович. Дві музи-два крила / І. Сікорська. – Київ: Муз. Україна, 2001. – 80 с.
Пісенна Шевченкіана: до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. – Чернівці: Букрек, 2013. – 320 с.: іл.
Поезія Тараса Шевченка залишається невичерпним джерелом натхнення для українських композиторів і народної музичної творчості. Пісенна Шевченкіана вражає своєю свіжістю та різнобарвністю. До ювілейного видання ввійшли ноти класиків українського музичного мистецтва і тексти пісень. Це перше подібне видання, що містить в такому обсязі відомі та маловідомі музичні твори на слова Тараса Шевченка.
Ружин З. Україна є, Україна буде! : вокальні твори українських композиторів у супроводі бандури / З. Ружин. – Київ, 2004. – 240 с.
Співає «Думка»: хорові твори / упоряд. Є. Савчук. – Київ: Муз. Україна, 2003. – 232 с.
Співає український народний хор імені Г. Верьовки. – Київ: Муз. Україна, 2005. – 280 с.
Супрун Н. Гнат Хоткевич – музикант: музично-теоретичне дослідження / Н. Супрун. – Рівне: Ліста, 1997. – 280 с.
У пропонованій монографії автор на архівних і документальних матеріалах висвітлює музичну діяльність і творчість українського митця Гната Мартиновича Хоткевича (1877-1938), досліджуючи їх в єдності соціально-історичних, фольклорно-етнографічних, органологічних та композиторських аспектів.
II. З МУЗИКОЮ В СЕРЦІ
Бенч О. Павло Муравський: феномен одного життя / О. Бенч. – Київ: Дніпро, 2002. – 664 с.: фото.
Розповідь про видатного хорового диригента ХХ-ХХІ ст. Павла Івановича Муравського, народного артиста України, професора Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, лауреата Державної премії України ім. Тараса Шевченка та премії ім. В. Вернадського, кавалера Почесної відзнаки Президента України, ордена «За заслуги» ІІ ступеня, ордена Святого Володимира Великого.
Гоян Я. Маестро: есе / Я. Гоян. – Київ: Веселка, 2005. – 207 с.: іл.
Книга присвячена життю і творчості славетного музиканта, композитора, диригента, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, Героя України Миколи Філаретовича Колесси, доля якого увібрала столітній досвід української нації, її духовні набутки та звершення.
Івасюк В. Музичні твори: до 60-річчя від дня народження /В. Івасюк. – Чернівці: Букрек, 2009. – 292 с.
Кошиць О. Спогади. Ч.1. / О. Кошиць. – Вінніпег, 1947. – 368 с.
Кошиць О. Спогади. Ч. 2. / О. Кошиць. – Вінніпег, 1948. – 272 с.
Микола Леонтович: Спогади. Листи. Матеріали / упоряд. В. Ф. Іванов. – Київ: Музична Україна, 1982. – 238 с.
Леонтович М. Хорові твори / М. Леонтович. – Київ: Музична Україна, 2005. – 376 с.
Лисенко М. Листи / М. Лисенко. – Київ: Музична Україна, 2004. – 680 с.: іл.
Книга вміщує 550 листів видатного українського композитора, піаніста, хорового диригента, фольклориста, педагога і громадського діяча Миколи Лисенка, написаних упродовж 1867-1912 рр., а також ілюстративний додаток (95 фотодокументів).
Микола Лисенко у спогадах сучасників: у 2-х т. Т. 1. – Київ: Музична Україна, 2003. – 344 с.: іл.
Муха А. Композитори України та української діаспори: довідник / А. Муха. – Київ: Музична Україна, 2004. – 352 с.
Довідник містить понад 1000 статей, в яких подано стислі відомості про життя та творчий доробок українських композиторів від найдавніших часів до наших днів, включаючи тих митців, які працювали і працюють поза межами України.
Ревуцький Д. Микола Лисенко: Повернення першоджерел / Д. Ревуцький. – Київ: Музична Україна, 2003. – 320 с.: іл., ноти.
Книга представляє перше нове зібрання лисенкознавчих праць видатного українського вченого Д. М. Ревуцького (1881-1941), написаних упродовж 1927-41 рр.
Топська Н. Подільський Орфей / Н. Топська. – Київ: ТОВ «Книжкова база «Альфа», 2016. – 64 с.
Розповідь про життя великого українського композитора М. Д. Леонтовича, про його пошуки гармонії – у музиці, у власній душі, у навколишньому світі. Самобутній талант композитора, диригента, хорового педагога невід’ємний від української народної творчості, з якою була тісно пов’язана вся його мистецька доля.
III. ПІСНЯ – ДУША НАРОДУ
Золоті ключі: українські народні пісні / авт.-упоряд. Р. Стецюк. – Київ: Музична Україна, 2011. – 450 с.: ноти.
До збірки увійшли найбільш яскраві пісенні зразки унікального фольклорного радіоконкурсу «Золоті ключі», розшифровані та упорядковані на численні прохання прихильників народної пісні – професійних музикантів, аматорів, педагогів.
Капустін В. Одна на цілий світ: розповіді про творців українських пісень, які стали народними. – Київ: Криниця, 2003. – 159 с.
Народна скарбівня: Українські народні пісні / упоряд. В. і М. Лобураки. – Київ: Музична Україна, 2005. – 168 с.
Народні пісні з батьківщини Івана Франка / зібрав та упорядкував Василь Сокіл. – Львів: каменяр, 2003. – 407 с. : іл., ноти.
Нагуєвичі, Ясениця, Сільна, Уріж – рідні місця великого І. Франка – терен фольклористичного дослідження пісенної культури, що склав основу цієї збірки. Записами охоплено майже півторастолітню народнопоетичну традицію, починаючи від ранніх фіксацій пісень Франка-гімназиста, відтак його сина Петра, а також інших відомих людей – М. Павлика, Ф. Колесси, З. Штундер і завершуючи кінцем ХХ століття. У книзі представлено твори різних пісенних жанрів, значна частина їх подається з мелодіями.
Пісенний вінок: Українські народні пісні / упоряд. А. Я. Михалко. – Київ: Криниця, 2005. – 288 с.: іл., ноти.
У книзі подано основні, найкращі, наймелодійніші нотні записи і тексти пісень, які в сучасних популярних збірниках часто побутують у різних інтерпретаціях.
Романси та українські народні пісні з репертуару Бориса Гмирі. – Київ: Музична Україна, 2003. – 96 с.
Співоче поле України / упоряд. Б. А. Артищук. – Київ: молодь, 2004. – 400 с.
Це видання може слугувати енциклопедією української пісенної творчості – як професійної, так і народної – і є своєрідним дослідженням її зародження і розвитку у яскравому розмаїтті жанрів та форм. Зацікавлений читач знайде у збірнику патріотичні, історичні, вояцькі та маршеві пісні, пісні та романси про красу рідної землі, про дружбу і кохання, жартівливі, дитячі та колискові пісні, обрядові – колядки, щедрівки, веснянки – широковідомі і такі, що з 20-х років ХХ ст. в Україні не друкувалися.
Топська Н. Дівчина-легенда / Н. Топська. – Київ: ТОВ «Книжкова база «Альфа», 2016. – 48 с.
Книга розповідає про українську народну співачку Маруся Чурай, ім’я якої стало світлою пісенною легендою. Подробиці її життя оповиті серпанком століть, та люди трепетно зберігають святу пам’ять про незвичайну й талановиту дівчину. Її трагічна та яскрава доля нікого не може залишити байдужим.
Українські козацькі пісні. – Одеса: Маяк, 2003. – 116 с.
Українські народні жартівливі пісні / упорядк. В. Єсипка. – Київ: Техніка, 2005. – 232 с. – (Серія «Народні джерела»).
Публікується близько 200 зразків одного з найулюбленіших народом жанрів, який є невичерпним джерелом для подальших мистецьких пошуків, де дотепно, іноді в сатиричній формі, віддзеркалюються побут, родинні стосунки, кумедні ситуації.
Українські народні пісні / упоряд. В. Єсипка. – Київ: Техніка, 2003. – 207 с.
Українські народні пісні в 2-ох кн. Кн. 1. – Київ: Мистецтво, 1955. – 488 с.
Українські народні пісні в 2-ох кн. Кн. 2. – Київ: Мистецтво, 1955. – 416 с.
Українські народні пісні з нотами / упоряд. Преварська М. І. – Київ: Велес, 2007. – 192 с. – (Серія «Культурна спадщина України»).
До збірки увійшли патріотичні, козацькі, ліричні, жартівливі пісні, колядки.
Українські народні романси / упоряд. В. Єсипка. – 2-ге вид., стереотип. – Київ: Техніка, 2005. – 208 с. – (Серія «Народні джерела»).
Для шанувальників українського народного романсу.
Чаморова Н. В. 232 найпопулярніші українські народні пісні / Н. В. Чаморова. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2008. – 400 с.
У пропонованій збірці представлено найпопулярніші народні пісні, які найчастіше співалися й співаються зараз в Україні.
IV. ПІСНІ ВОЛІ
За волю України: Антологія пісень національно-визвольних змагань: записи, розшифрування, гармонізація, обробки, перепис нот, упорядкування, примітки, статті Євгена Гіщинського. – Луцьк: Вид-во «Волинська обласна друкарня», 2002. – 316 с.
Збірник-антологія «За волю України» репрезентує повстанські чоловічі військові співи. Подано 238 текстів і нотний матеріал молитв і гімнів, урочисто-патріотичних, похідних, лірично-побутових, жартівливих і сатиричних, тюремних і табірних, журливих та жалобних пісень.
Пісні волі: козацькі та повстанські пісні та вірші. Волинь. Постій 6.ІІІ. 1949 р. – Луцьк: Надстир’я, 2019. – 408 с.
Співаник УПА. Борці за волю України: співаник з нотами. – Львів: Меморіал, 1992. – 190 с.: ноти.
Чуєш, брате мій: Збірник повстанських віршів. – Луцьк, 1992. – 130 с.
Текст друкується за підпільним виданням «Грими могутня пісне» – УПА-Північ, 1946. До збірника включено героїчні, бойові, побутові та ліричні пісні і вірші, більшість з яких досі в Україні не видавалися.
V. МУЗИЧНИЙ СВІТ ВОЛИНІ
Баранюк І. І. Співай, Волинь! : пісні, вірші / І. І. Баранюк. – Луцьк, 2009. – 116 с.
Вольський А. Душі моєї трепетно струна… : пісні та романси / А. Вольський. – Луцьк: Надстир’я, 2008. – 80 с.
Збірка пісень А. М. Вольського вміщає понад сорок творів. Звертаючись до злободенних сюжетів і тем, автор з любов’ю оспівує природу рідного краю, змальовує події суспільно-історичного життя, розкриває душевний світ героя-сучасника.
Вольський А. Пісня повертається додому: пісні та романси / А. Вольський. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2005. – 64 с.
Гіщинська Р. Розвиток бандури на Волині / Р. Гіщинська. – Луцьк: Надстир’я, 2005. – 72 с.
Про подвиг українського жіноцтва, діяльність «Просвіти», а ще посильний внесок відомих майстрів та чоловіків-бандуристів (серед них був і видатний український письменник Модест Левицький) у відродження кобзарського виконавства на Волині розповідає ця книга.
Кордунова С. Яснозора Волинь: пісенна збірка / С. Кордунова. – Луцьк, 2007. – 32 с.
Кривенький С. Волинь моя: пісні для народного хору, вокального ансамблю та солоспіву / С. Кривенький. – Луцьк: Надстир’я, 1999. – 64 с.
Матвійчук Л. Стріла кохання: збірка пісень / Л. Матвійчук. – Луцьк: ВАТ «Волинська обласна друкарня», 2010. – 128 с.
Пашкевич А. Мамина вишня: вокально-хорові твори на слова українських поетів / А. Пашкевич. – Луцьк, 2008. – 92 с.
До збірника вокально-хорових творів увійшли найкращі пісні А. Пашкевича на вірші відомих українських поетів, які і до сьогодні мають неабиякий феноменально-емоційний вплив на слухачів.
Позняк В. Волинські візерунки: [на теми народних мелодій Волині, Західного Полісся, Молдови та пісень композиторів Волині] / В. Позняк. – Луцьк, 2009. – 152 с.
Стефанишин М. В моєму серці тільки ти: пісенна збірка / М. Стефанишин. – Луцьк: Твердиня, 2009. – 112 с.
Пісенна збірка вокальних творів у супроводі фортепіано.
Стефанишин М. Вокальні тріо / М. Стефанишин. – Луцьк: Твердиня, 2008. – 120 с.
Відомий волинський Маестро Мирослав Стефанишин – композитор, фольклорист, педагог, хормейстер, диригент, громадський діяч десятки років невтомно і плідно творить на славу українського музичного мистецтва. Серед розмаїття творчого доробку М. Стефанишина – твори для хору, вокальних ансамблів, голосу в супроводі фортепіано. Вагому частку у творчості композитора посідають пісні для вокального тріо.
Стефанишин М. Коханий мій краю: пісенна збірка / М. Стефанишин. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2008. – 32 с.
Стефанишин М. Над Світязем ранок: пісенна збірка / М. Стефанишин, М. Мартинюк. – Луцьк: Твердиня, 2015. – 44 с.
Стефанишин М. Пісенні узори / М. Стефанишин. – Луцьк: Волинський центр народної творчості, 1997. – 124 с.
Збірку творів волинського композитора складають різноманітні твори для хору, ансамблів, а також солоспіви.
Стефанишин М. Роздуми про музику: статті, рецензії, відгуки, спогади, листи, світлини / М. Стефанишин. – Луцьк: Надстир’я, 2008. – 364 с.
Стефанишин М. Хорові твори / М. Стефанишин. – Луцьк: Твердиня, 2007. – 88 с.
Представлений тут творчий доробок М. Стефанишина репрезентує у часовому вимірі весь період його творчості. До проекту увійшли найкращі хорові твори для мішаного чоловічого та жіночого складу хорів, написані на слова О. Богачука, В. Гея, П. Маха, М. Олійника, Й. Струцюка, Лесі Українки, Т. Шевченка, І. Франка та інших поетів, самобутні й талановиті обробки народних пісень.
Хурсенко В. Соколята: поезія і пісні / В. Хурсенко. – Луцьк: Надстир’я, 2018. – 156 с.
Книга поезій та пісень «Соколята» відомого волинського, українського співака із дивовижним голосом, композитора, із цілком неповторним авторським почерком у піснях, В’ячеслава Хурсенка, видається вперше за сприяння фонду «Рідна Волинь» і як підсумок 1-го фестивалю пісень В’ячеслава Хурсенка, який відбувся 2017 року. У збірку ввійшли вірші, які вже покладені на музику, й такі, що публікуються вперше, а також вміщено спогади людей, які за життя автора творчо його підтримували.