14 лютого — неофіційний День комп’ютерника, який широко відзначається в професійному світі
15 лютого 1946 року у Пенсільванському університеті пройшла демонстрація роботи і пресконференція з приводу створення того, що згодом стали називати першим комп’ютером – був запущений перший працюючий електронний комп’ютер ENIAC. Але через плутанину в датах саме 14 лютого святкують неофіційне свято комп’ютерника в усьому світі.
Джон Мочлі та Джон Екерт представили “електронний цифровий інтегратор і калькулятор” – Electronic Numerical Integrator and Calculator (ENIAC).
На фото: вцілілі частини ENIAC’а в кабінеті № 100 Інституту електроніки Пенсильванського університету
Були й більш ранні комп’ютери, але це все прототипи і експериментальні варіанти. Якщо вже на те пішло, то першим комп’ютером взагалі була аналітична машина Беббіджа… Але ENIAC був першим реально працюючим на практичних завданнях комп’ютером. Між іншим, саме від ENIACа сучасні комп’ютери успадкували двійкову систему числення.
ENIAC був розроблений для вирішення однієї із серйозних і потрібних завдань того часу: для обрахунку балістичних таблиць армії. В армії були відділи, які займаються обрахуванням балістичних таблиць для потреб артилерії та авіації. Працювали в цих відділах люди на посади Армійського Калькулятора.
Він займав цілу кімнату, важив близько 30 тон, працював на 18 тисячах вакуумних ламп і призначався для проведення обрахунків артилерійських таблиць стрільби. Його відзначали: надзвичайна дороговизна (450 тисяч доларів) і невисока продуктивність (до 5 тисяч операцій за секунду ( менше, ніж швидкодія середнього калькулятора сьогодні).
Природньо, що потужності і продуктивності цих «обчислювальних ресурсів» армії не вистачало. Саме тому кібернетики на початку 1943 року приступили до розробки концепції нового обчислювального пристрою — комп’ютера ENIAC.