8 українських письменників, яких читають у всьому світі
Розповімо вам про українських письменників, книжки яких читаються в усьому світі, а цитати яких, зокрема і про російсько-українську війну та незламний український супртив ворогу, розходяться першими шпальтами світових видань.
Сергій Жадан
Жадан народився в Старобільску на Луганщині, але як поет і митець сформувався в Харкові, де навчався в педагогічному університеті, а згодом викладав там українську та світову літературу, тож для кожного поціновувача його творчості Жадан = Харків. З початку війни Жадан перебуває в рідному місті, яке потерпає від артилерійських обстрілів і бомбардування окупантів. Письменник є частиною активного волонтерського руху та допомгає батальйонам на Харківщині – автіками, дронами, старлінками та медикаментами. Громадська та літературна дяльність Жадана відмічена міжнародними преміями: за останній рік він отримав німецьку Премію миру, премію Ганни Арендт за політичне мислення, премію свободи від швейцарської фундації Ширрм ахера, а також дві особливі – медаль “За оборону Харкова” та нагороду мід Мінітерств аоборони “За сприяння Збройним силам”.
З чого почати: “Ворошиловград” та “Інтернат”
Тетяна Малярчук
У творчому доробку письменниці — понад 10 книг, прозових і поетичних. Її найсвіжіша книга вийшла у 2020 році: “За такі гріхи Бог ще подякує” — збірка віршів, які неможливо читати спокійно, настільки вони відверті й болючі. “Для мене ця книжечка – як пройтися голяком у людному місці, в ній я максимально вразлива, бо ніколи раніше не писала верлібри й не займалася дизайном. Любов як найвишуканіша форма насилля — її основна тема”, — зізнається авторка. Наразі Тетяна Малярчук перебуває в Австрії, де є нашим голосом, як і багато українців у різних куточках світу. Тетяна працює на інформаційному фронті та розповідає австрійській спільноті про події в Україні. Дописи Тетяни можна прочитати в найповажнішій німецькомовній газеті Zeit.
З чого почати: “За такі гріхи Бог ще подякує” або роман “Ендшпіль Адольфо, або троянда для Лізи”.
Юрій Андрухович
Найважливіші романи Андруховича побачили світ у 90-ті: це “Рекреації” , “Московіада” і “Перверзія”. Одна з найпопулярніших книг 2000-х — “Лексикон інтимних міст”, 111 чудових розповідей про 111 міст, які відвідав письменник і в яких переживав унікальні моменти життя. У 2020 році Андрухович випустив новий роман “Радіо ніч”, головний герой якого — Йосиф Ротський, музикант, який має нічну радіостанцію. Західний світ знає Андруховича не тільки як письменника, а й також як блискучого перекладача: саме він переклав українською мовою “Гамлета” та “Ромео і Джульєтту”, поезію Рільке, Бруно Шульца та плеяди американських поетів.
З чого почати: роман “Перверзія”
Катерина Бабкіна
36-річна Катерина – одна з найпродуктивніших та найпопулярніших українських письменниць. В її доробку — понад 20 книжок, серед яких романи, поетичні збірки й навіть кіносценарії. Катерина Бабкіна однаково успішно пише як для дітей, так і для дорослих. Її популярна книжка “Сила дівчат: маленькі історії великих вчинків”, написана у співавторстві з Марком Лівіним, — це наснажлива розповідь про видатних українок, що буде цікава і дорослим, і підліткам; збірка “Заговорено на любов” — збірник зворушливих, відвертих віршів, а найсвіжіший роман “Сніговий тепл” (2022) — історія про чудову й таємному істоту, снігового тепла, створена для дітей і дорослих. Книги Катерини перекладені англійською, французькою, польською, чеською, шведською мовами.
Нині Катерина тимчасово живе в Великобританії куди евакуювалася з маленькою донькою. У своєму Instagram Катерина висвітлює, що означає бути жінкою — вимушеною переселенкою в Європі тепер, зокрема, нещодавно Катерина написала важливу статтю про те, чому не треба дорікати біженцям.
З чого почати: “Мій дід танцював краще за всіх”
Андрій Курков
Андрія Куркова знають як автора детективів і бестселерів із захопливим сюжетом. Герой роману “Пікнік на льоду” — журналіст, який отримує дивне завдання: написати серію некрологів про відомих і досить впливових людей, але проблема в тому, що всі ці люди – живі. А в книзі “Львiвська гастроль Джимi Хендрiкса” ми поринаємо у світ, де могила Джимі Хендрікса чомусь розміщується у Львові. Книги Куркова перекладені 36 мовами, а рецензії на його нові книги можна почитати, зокрема й у The New York Times. Сьогодні Андрій Курков активний на культурному й дипломатичному фронті, спілкуючь з іноземними журналістами та розповідаючи їм про Україну. Тим часом цього року англійською, французькою та українською вийшла сюрреалістична казка Андрія Куркова “Війна грибів” з ілюстраціями художника Микити Кравцова.
З чого почати: “Пікнік на льоду”
Оксана Забужко
Сьогодні в доробку видатної української письменниці та філософині — понад 20 книг, важливе місце серед яких посідають і філософські праці. Твори Забужко не просто виходять іноземними мовами — їх також ставлять на європейській та американській театральній сцені, а перша закордонна вистава за мотивами її творів відбулася ще в середині 90-х. Забужко знають і поважають інтелектуали всього світу, то ж саме її есеї та твори часто стають джерелом інформації про Україну для європейської спільноти. Так було у 2014 році, коли інтерв’ю польської журналістки із Забужко вийшло як книжка “Український палімпсест” і стало справжнім відкриттям України для польського читача).
Сьогодні, коли Україна переживає жахливу сторінку у своїй історії, Оксана Забужко залишається нашим голосом та знаходить у собі сили відрефлексувати ці страшні події. Так, її допис у Facebook, присвячений страшнм вбивствам в Бучі та інших селах на Київщині, минулого року розійшовся світовими виданнями.
“Країна під назвою „РФ” має припинити своє існування. Самих тільки фото й відео з Бучі досить, аби нарешті остаточно переконати в цьому решту людства. Ні, це не Путін; так, це росіяни; ні, від часів Сталіна вони не змінилися; так, це ви їм дозволили робити; так, ви — співучасники, — ось таким має бути віднині український дискурс в усіх без винятку перемовинах з нашими „союзниками”. І це МОЖНА зробити — якщо кожен з нас, в Украйні і не в Украйні сущих, стане „амбасадором Бучі””.
З чого почати: “Музей покинутих секретів“, “Тут могла б бути ваша реклама”.
Гаська Шиян
З чого почати: “За спиною”
Андрій Любка
На жаль, як і багато інших письменників в Україні, під час повномасштабної війни Андрій Любка майже не пише художніх текстів – зізнається, що реальність не дає моливості скоцентрувтаися на літературі, і до улюбленого заняття він повернеться після перемоги. Натомість Любка – один з найактивнішх волонтерів країни, чия робота була відмічена нагородою від головнокомандуючого Валерія Залужного.
З чого почати: збірка есеїв “Кімната для печалі”, “Саудаде”