Оголосили лауреатів Шевченківської премії-2021
9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців. Загалом до розгляду було представлено 51 твір у шести номінаціях.
У номінації «Література» комітет визнав найкращою письменницю Оксану Луцишину із романом «Іван і Феба». Її суперниками були такі: книга поезій «Тюремна пісня» Олени Герасим’юк, роман «Вічний календар» Василя Махна і роман «Мондегрін (пісні про смерть і любов)» Володимира Рафєєнка.
«Іван і Феба» — третій роман Оксани Луцишиної. За її власними словами, ідея народилася ще у 2008-му, коли вона під час аспірантури в США почала записувати спогади про Закарпаття 90-х. «Це ще був час, коли працювала жива пам’ять — пам’яталися запахи та звуки. З часом таке забувається». Тоді ще не йшлося про історичний контекст — він з’явився після прочитання книги Соломії Павличко «Листи до Києва». Роман «Іван і Феба» вийшов друком до Форуму видавців у 2019-му й одразу спричинив багато шуму. Через головного героя, до якого неможливо ставитися однозначно. Через історичні період, який мало хто описував так детально. І через історію стосунків, що стала основою сюжету.
Роман оповідає про події в Україні 90-х крізь призму головного героя. Це дуже вдала спроба змалювати або сконструювати події, які відбувались в Україні, в кінці радянської окупації і початку незалежності. Тут ми бачимо революцію на граніті, фарцовщиків, перших бізнесменів, агентів КДБ, котрі успішно перетворюютья на бізнесменів. Сергій Жадан написав роман «Депеш Мод», де змалював дев’яності в Харкові, тут маємо ситуацію в Ужгороді-Львові-Києві. В центрі роману життя такого собі мешканця Ужгорода Івана, який навчається у Львові, і насправді нічого не знаєте про країну в котрій живе. Авторка розповідає частину життєвого періоду Івана. В романі піднімається багато різноманітних тем: від боротьби за незалежність до фемінізму, від стосунків в сім’ї до перебудови суспільного ладу через трансформацію мислення людей. Це роман про боротьбу за незалежність, за свої права, за себе і з собою. Адже Іван бореться не лише за незалежність, він бореться із собою, із своєю слабкістю. Цей роман – ніби торт, який має безліч прошарків, в кожному з яких криється якась істина…
__________________________________________________
У номінації публіцистика, журналістика переміг Станіслав Асеєв за книгу есеїв “В ізоляції”.
У номінації кіномистецтво переміг Васянович Валентин (автор сценарію, режисер-постановник, оператор-постановник) та Одуденко Владлен (художник-постановник) за художній фільм “Атлантида”.
У номінації візуальне мистецтво: Борис Михайлов (фотохудожник). Відеопроєкція та фотоінсталяція “Випробування смертю”.
У номінації музичне мистецтво: Андрусик Олександра Сергіївна (директорка агенції), Шимальський Євген Володимирович (співзасновник агенції), Сула Катерина Олександрівна (виконавча продюсерка) — Музичне агентство “УХО”. Цикл “Архітектура голосу” — серія концертних подій.
У номінації театральне мистецтво: Маслобойщиков Сергій (автор інсценізації, режисер-постановник, художник-сценограф), Рудюк Наталія (художниця по костюмах), Бегма Олександр (композитор). Вистава “Verba” за мотивами драми-феєрії Лесі Українки “Лісова пісня” Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.