3 березня – Всесвітній день письменника
Всесвітній день письменника відзначається за рішенням 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу, що відбувся 12-18 січня 1986 року. ПЕН-клуб був заснований у 1921 році.
Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів poets-поети, essayists – нарисовці, novelists – романісти (слід відзначити, що абревіатура в даному випадку співпадає зі словом pen – ручка в перекладі з англійської). Ідея її створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Ґолсуорсі. В 1923 році відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні подібні центри діють в 130 країнах.
Цікаві та дивовижні факти про письменників:
Микола Гоголь фотографуватися відмовлявся навідріз. Він закривав обличчя циліндром, то всіляко кривлявся. Тому його рідко запрошували на світські заходи. А ще Гоголь мав пристрасть до рукоділля: в’язав на спицях шарфи, кроїв сестрам сукні, ткав пояси, до літа шив собі шийні хустки.
Марк Твен був другом винахідника Ніколи Тесли. Твен теж винайшов кілька речей.
Чарльз Діккенс не був дитиною зі щасливим дитинством. Його батька відправили в боргову в’язницю, а сам хлопчик повинен був працювати, щоб прогодувати сім’ю. Його взяли на завод по виробництву вакси, де кожен день з ранку до ночі він клеїв етикетки на банки. Саме тому образи нещасних дітей у Діккенса виходили чудово.
Льюїс Керрол – автор «Аліси в країні чудес» був математиком, поетом і великим вигадником. Він винайшов триколісний велосипед, мнемонічниу систему для запам’ятовування імен і дат, суперобложку, прототип всіма улюбленої гри Скреббл («Ерудит»).
Серія книг про Гаррі Поттера вперше вийшла друком у 1995 році, хоча написана була в 1992. Джоан Роулінг, написавши першу частину серії, дуже довго не могла прилаштувати свій твір у видавництво на друк. Всі видавництва відмовлялися друкувати цю книгу, не вірячи в її успішність.
Джон Толкін жахливо хропів. Його хропіння було настільки гучне, що він спав у ванній, щоб не порушувати сон дружини. А ще автор трилогії «Володар кілець» заповідав ніколи не знімати фільмів за його книгами. Але, очевидно, жага грошей взяла вгору над заповітами геніального батька, і діти Толкіна дали згоду на екранізацію. Ну і що з цього вийшло, ми всі знаємо!)
У Лорда Байрона було чотири домашніх гусака, які всюди слідували за ним, навіть на громадські збори.
Джек Лондон був соціалістом, а крім того – першим в історії американським письменником, який заробив своєю працею мільйон доларів.
Агата Крісті страждала на дисграфію, тобто практично не могла писати від руки. Всі її знамениті романи були надиктовані.
Едгар Аллан По все життя боявся темряви, а Оноре де Бальзак завжди писав у темряві.
Марк Твен був непоганим винахідником. Серед його розробок – блокнот з відривними листочками для журналістів, шафа з розсувними полицями, саморегульовані підтяжки, а також самий геніальний з його винаходів – машинка для зав’язування краваток!
На фото книжкова виставка до Міжнародого дня письменника у відділі абонементу