Храм музи Наталени Королеви
3 березня 135-річниця від дня народження Наталени Королеви – української письменниці іспано-польського походження, акторки, мистецтвознавця, археолога.
Наталена Королева народилася 3 березня 1888 р. в с. Сан-Педро де Карденья, біля м. Бургоса, що у Північній Іспанії. Повне її ім’я, за старовинним іспанським звичаєм, Кармен-Альфонса-Фернанда-Естрелья-Наталена. Мати письменниці — Марія Клара де Кастро Лачерда Медінаселі — походила зі старовинного кастильського роду, батько — граф Адріан-Юрій — шляхтич зі старовинного роду Дуніних-Борковських.
Мама дівчинки померла через 5 годин після її появи на світ, а вражений цією подією батько не захотів бачити доньки і як учений-ентомолог та член Паризької академії наук подався в тривалі наукові мандри по Цейлону, Індії та Африці. Близько 17 років вона не бачила свого батька.
П’ять перших років життя вона провела на Волині, у маєтку бабусі Теофіли з роду Домонтовичів, і тут уперше почула українську мову й пісні.
Про перипетії життя Наталени Королеви читайте тут.
Її творчий дебют відбувся 192І р. — в українській газеті «Воля» (м. Відень) було надруковано оповідання «Гріх (З пам’ятної книжки)»
Після Другої світової війни, залишившись без засобів до існування. Наталена Королева давала приватні уроки французької та іспанської мов. Працювала на невеликому підприємстві, де плела кошики, розсипала крупи у мішечки.
У 1958 р. Н. Королева завершила роботу над повістю «Шляхами і стежками життя».
Померла Н. Королева 1 липня 1966 р. Поховали її на цвинтарі у Чехії, в містечку Мельник.
У 1966 р.. уже після смерті Н. Королевої, вийшла друком книжка вибраного «Сон тіні. 1313», видана завдяки старанням празького професора О. Зілинського. Письменниця встигла побачити лише макет видання.