Пам’яті першого космонавта незалежної України
Сьогодні, 28 січня, – 70 років від дня народження Героя України, генерал-майора авіації Леоніда Костянтиновича Каденюка. На жаль, він не дожив до свого ювілею – раптова смерть спіткала його 31 січня 2018-го під час ранкової пробіжки… Леонід Каденюк був людиною з великим серцем та безмежною любов’ю до Батьківщини.
Леонід Каденюк – перший, і досі єдиний космонавт України, який відправився у космос. Він здійснив політ у складі американської команди на шатлі Columbia. Ця історична подія відбулась 19 листопада 1997 року. Каденюк – перший український астронавт, що розгорнув у космосі синьо-жовтий стяг. Це був справжній прорив для України. Після цього наша країна по праву могла називатись “космічною державою”.
У космосі Каденюк пробув до 5 грудня. У кожного з космонавтів екіпажу було своє завдання. Українець виконував роль науковця-біолога. Екіпаж проводив експерименти з трьома видами рослин: ріпою, соєю і мохом. Космонавти мали з’ясувати як стан невагомості впливає на ріст та розвиток цих рослин.
Пізніше український космонавт пригадував, що найскладніше у Космосі було спати, адже у стані невагомості людина може заснути на стелі чи стіні. От українець спав на стіні – йому доводилось фіксувати свій спальний мішок шістьма спеціальними кріпленнями.
Саме завдяки Каденюкові український гімн прозвучав у відкритому космосі. Пізніше, на одне з найпопулярніших питань журналістів “чи не було страшно”, Каденюк лаконічно відповідав “було страшно цікаво”.
“Крім позитивних вражень були й негативні від того, що я побачив – це надзвичайно тоненький прошарок атмосфери, який окутує Землю на фоні чорного Космосу.
Мене аж жах якийсь пройняв: невже в такому тоненькому прошарку існує життя… Там розумієш наскільки неправильно живе суспільство. Маю на увазі створення ядерної, хімічної зброї – все це засмічує нашу біосферу”, – розповідав астронавт.
На фото:
виставковий стенд в читальній залі бібліотеки з матеріалами про життя та діяльність першого космонавта України Леоніда Каденюка.