Історія Ковельської централізованої бібліотечної системи

STA63538 (Large)Документів про відкриття районної бібліотеки, її перших працівників не збереглося – похазяйнувала війна…  Рік заснування – 1940. Перші згадки про бібліотеки в м.Ковелі знаходимо в книзі “Історія міст і сіл УРСР” : “Міська бібліотека поповнилася сотнями нових книг, збільшилася кількість її читачів” (с.323), “Для трудящих міста відкрили ще 3 бібліотеки: міську, профспілкову і дитячу, книжковий фонд яких становив близько 12 тис. примірників” (с.327).

На початку свого існування районна бібліотека складалася лише з двох кімнат. Читачів мали тільки тисячу. Увесь фонд – 14 тисяч книг – був укомплектований з подарованої східними областями літератури.

Гортаючи книгу наказів Ковельського районного відділу 45-х років, дізнаємось, що перші хати-читальні працювали в селах Мощена, Майдан, Н.Мосир, Білин, Кривлин, Радошин, Підліси, Погиньки, Жмудче, Мирин, Битень, Ст.Мосир, Нужель, Дарівка. Майже всіма хатами-читальнями завідували чоловіки. Є наказ № 14 від 10.02.48р. по Ковельському райвідділу культури “Про стан роботи клубів, хат-читалень та бібліотек”.

Поступово поліпшувалися умови, розширювалося приміщення районної бібліотеки, зростали у височінь стелажі, поповнювались книжкові полички новою літературою. У 1957 році бібліотеку перевели в с.Колодяжне в один з будинків музею Лесі Українки. Там бібліотека знаходилась три роки. Згодом знову повернулася на вул. Калініна, 18. Відколи бібліотека переїхала з Колодяжного, її фонд зріс до 17 тисяч прим. В 50-х роках приїхали в Ковель комсомолки, випускниці Ніжинського культосвітнього технікуму Ніна Іванівна Соболь, Валентина Петрівна Ятченко, Надія Юхимівна Сліпко. Ніна Іванівна Соболь працювала завідуючою пересувним фондом райбібліотеки, а з 1951 по 1966 – зав. бібліотекою. З 1966 по 1980 – зав. міською бібліотекою. Після централізації бібліотек – заступником директора ЦБС до 1986 року.

З 1966 по 1980 рік районну бібліотеку очолювала Клімашевська Ганна Михайлівна. Колектив відзначався рішучістю та боєздатністю у вирішенні проблем та негараздів бібліотечного життя. В штаті бібліотеки для дорослих були: методист – Кот В.А.; зав. читальним залом – Стернічук Н.П.; бібліотекарі абонементу – Ільюх Г.С., Нагайчук Г.С. Стаж роботи цих працівників в бібліотеці – більше 30 років.

Згідно перспективного плану централізації державних масових бібліотек та рішення обласного управління культури № 159 від 29 грудня 1979 року бібліотеки району було переведено на централізовану систему бібліотечного обслуговування.

Штат Ковельської ЦБС:

  • Керівництво – директор, заступник директора, заступник директора по роботі з дітьми;
  • Відділи – відділ обслуговування, методичної і бібліографічної роботи, комплектування та обробки літератури, організації і використання єдиного книжкового фонду;
  • Районна центральна бібліотека для дітей;
  • Ковельська міська бібліотека для дорослих;
  • Голобська міська бібліотека для дорослих;
  • Ковельська міська бібліотека для дітей;
  • Голобська міська бібліотека для дітей;
  • Люблинецька селищна бібліотека;
  • 51 сільська бібліотека-філія.

Згідно затвердженого штатного розкладу Ковельської ЦБС, керівництво системою, а отже і районними установами, здійснював директор та заступник директора по роботі з дітьми. Наказом по облуправлінню культури № 159 від 29.12.79р. з 01.01.80р. тимчасово директором ЦБС була призначена Клімашевська Г.М., а з 01.04.80р. згідно наказу обласного управління культури № 24 від 17.03.80р. – Морозова Неоніла Нилівна, заступником директора – Соболь Ніна Іванівна, заступником директора по роботі з дітьми – Шпирук Валентина Григорівна, яка виконує свої обов’язки і тепер.

В роки централізації, починаючи з 1980 року, активно практикувались такі форми роботи як лекції, усні журнали, вечори запитань і відповідей, тощо.

Введення в структуру центральних районних бібліотек відділів комплектування і обробки літератури покращило організацію комплектування фондів, процес обробки літератури. Все це виконувалося відповідно до державних стандартів. До 1998 року зав. відділом була Клімашевська Г.М.

В 1982 році районна бібліотека переселилася в нове гарне приміщення, зручне для всіх. В дев’ятиповерховому будинку, збудованому на розі вулиць Незалежності (тоді – вул. Леніна) і Бандери (тоді – вул. Чкалова) відчинила двері сучасна бібліотека з книжковим фондом понад 60 тисяч примірників. Вона була збудована на кошти Волинського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів.

Централізація бюджетних асигнувань сприяла більш раціональному їх використанню, дозволила здійснювати заходи з покращення технічного оснащення бібліотек району.

Зміцнювалась матеріально-технічна база закладів Ковельської ЦБС. Тільки в 1983 році було придбано різноманітного обладнання майже на 4 тис. крб. Зручні сучасні стелажі для книг, шафи для каталогів, стільці, столи надійшли в бібліотеки сіл Підріжжя, Ситовичі, Дроздні та інших.

Різноманітним став зміст діяльності бібліотек з пропаганди літератури, організації книжкових фондів, довідково-бібліографічної роботи, управління діяльністю.

При бібліотеці працював відділ нестаціонарного обслуговування. На великих підприємствах м. Ковеля (сирзавод, м’ясокомбінат, взуттєва фабрика) були організовані пункти видачі літератури, куди виїздив “бібліобус”.

Діяльність бібліотеки – яскрава сторінка історії культури Ковельського району, віддзеркалення політичних і суспільних процесів краю, літопис життя та розвитку місцевої громади.

З 1991 року Ковельську ЦБС очолює Галина Михайлівна Божик. Вона закінчила бібліотечний факультет Рівненського інституту культури, три роки працювала в обласній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки. В ЦБС – з 1980 року, тут пройшла шлях від бібліотекаря-бібліографа до керівника.

В середині 90-х років відбулось часткове скорочення мережі (з 1992 по 1998 роки було закрито 18 бібліотек). Зараз в мережі Ковельської ЦБС 41 бібліотека.

З 1999 року Центральна районна бібліотека почала активно впроваджувати різноманітні платні послуги.

В 2002 році за підтримки райдержадміністрації проведено великий обсяг робіт по оновленню та реставрації бібліотеки.

В 2003 році в бібліотеці було відкрито Інтернет-центр, створений за підтримки Посольства США в Україні. Колектив бібліотеки став володарем гранту Посольства США у 7,5 тис. доларів на безкоштовне підключення до глобальної мережі Інтернет терміном на два роки.  Допомагають користувачам не заблукати у Всесвітній павутині спеціалісти Інтернет-центру Ірина Малиновська та Олег Котік. Вони завжди готові надати допомогу в пошуку потрібної інформації.

Сьогодні адресу Ковельської ЦРБ знає майже кожен житель міста та району. Не одну тисячу читачів виплекала вона. Нині бібліотека – найбільше регіональне сховище документів. В її фонді зберігається понад 85 тис. документів, щорічно тут обслуговується понад 5 тис. користувачів.

Невеликий колектив, всього 13 осіб, очолюваний фахівцем бібліотечної справи, заслуженим працівником культури Галиною Божик, з року в рік підіймається до вершин професіоналізму.

Сумлінні, творчі та завзяті в роботі провідні бібліотекарі Ольга Савенюк та Ірина Малиновська, завідуючі відділами Катерина Петрук, Олена Ткачук, Олег Котік;  бібліотекарі Світлана Цюра, Софія Охрімук, Галина Приступа, Зіновія Котюк; бібліограф Людмила Юрченкович; адміністратор Клавдія Макарук, художник-оформлювач Віра Холодова, завідуючий господарством бібліотеки Валентин Ткачук.

Віддані справі працівники центральної районної бібліотеки  створюють високий професійний та позитивний імідж закладу культури.

Центральна дитяча бібліотека знаходиться в міському парку і добре знайома не одному поколінню юних читачів. Розпочалась її історія після війни. Бібліотека для дітей  – це не тільки читачі і книги, але й люди, віддані улюбленій справі та дітям. З часу заснування в бібліотеці працював стабільний колектив. Понад 25 років  дитячу бібліотеку очолювала Морозова Неоніла Нилівна. Відділом обслуговування дошкільнят та учнів 1-4 класів оопікувалась з 1954 по 1992 рік Галаша Марія Антонівна.  З 1950 по 1981 рік  на бібліотечній роботі Кедровська (Колісниченко) Парасковія Йосипівна, з 1961 по 1996 – Устимук Надія Павлівна, понад 30 років віддала бібліотечній справі Котлярова Ірина Яківна.

Протягом багатьох десятиріч та й тепер основною формою вивчення дитини є бесіда з нею. Під час запису до бібліотеки бібліотекар довідується про інтереси та уподобання читачів-дітей. Все це занотовується у формуляр і використовується при рекомендації літератури конкретній дитині. Крім безпосереднього спілкування з дітьми бібліотекарі завжди використовують тонкі психолого-педагогічні  методи роботи з маленькими читачами, адже так важливо захопити дитину читанням з дитинства.  При бібліотеці працює дитячий ляльковий театр, регулярно проводяться  перегляди мультфільмів, презентації нових дитячих книг. Юні читачі залюбки приймають участь у різноманітних конкурсах, що проходять в бібліотеці.

З часу проведеної централізації бібліотечної системи (1980) районна бібліотека для дітей ііменується центральною дитячою бібліотекою. Очолює колектив заступник директора ЦБС по роботі з дітьми –  Валентина Григорівна Шпирук.

Хочеться відзначити працівників ЦБС, стаж роботи яких –  понад 30 років:  Скрильникова Марія Пилипівна(с.Колодяжне), Антонюк Лариса Тарасівна (с.Перковичі), Рудин Марія Степанівна (с.Любитів), Яструб Галина Аврамівна (с.Рокитниця), Олексюк Антоніна Тимофіївна (с.Городище), Козицька Ольга Ульянівна (с.Дубове), Біляченко Софія Григорівна (с.Сільце), Чабан Ольга Лукашівна (с.Велицьк), Гурик Евгенія Степанівна (с.Вербка), Тарасюк Віра Марківна (с.Бахів), Стригун Ганна Володимирівна (с.Грив’ятки). У багатьох з них – лише один запис у трудовій книжці.

Ряди бібліотечних працівників району поповнює талановита молодь.

Пишаємося тим, що працівникам централізованої бібліотечної системи Ковельського району вдається берегти і примножувати свої традиції, авторитет, високий рівень роботи.

Коментарі закриті.